Google+ Followers

poniedziałek, 6 lipca 2015

Brelok i zachód Słońca

Zachód Słońca, z punktu widzenia astronomii, to moment przejścia Słońca pod linię horyzontu, ale to raczej sucha reguła. Zapewne dla większości z nas, to przede wszystkim szczególne przeżycie chwili, które potrafimy opisać mnóstwem pięknych, barwnych, mniej lub bardziej poetyckich słów.
Moja inspiracja do nowego wyzwania w Szufladzie "Zachód Słońca", to dwustronny brelok o średnicy 2.5 cm. Wykonany jest z dwóch szklanych kaboszonów i opleciony koralikami Toho :-)Zachód Słońca - widok z mojego okna :-)Zachód Słońca jest dla nas tak oczywistym faktem, że nie można się dziwić iż jego aspekt czy przejaw, uwidacznia się już od zarania dziejów w wielu dziedzinach naszego życia. 
Generalnie rzecz biorąc, kult Słońca króluje do dzisiaj, czy to się komuś podoba czy nie :-).
Szybka migawka: sztuka i twórczość (literatura, malarstwo, haft, muzyka, fotografia itd. ), religia, ogrodnictwo czy nawet wierzenia i przesądy (zabobony) itp.
Poniżej parę przykładów:

Przesądy i wierzenia:

* Kąpie się dziecko przed zachodem Słońca, bo po zachodzie nie wolno już tej wody wylewać. W przeciwnym wypadku sprowadzi się nieszczęście.
* Wyrzucanie śmieci po zachodzie słońca przynosi nieszczęście.

Religie:

Boże Narodzenie (katolickie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, aczkolwiek z postacią Jezusa nie ma nic wspólnego) zostało ustanowione przez Kościół w IV w n.e. w miejscu ustanowionego od starożytnych czasów święta odnowienia Słońca, przypadającego w okresie przesilenia zimowego, tj dnia, w którym dni zaczynają być dłuższe niż noce. Obecnie przesilenie zimowe przypada na 21-22 grudnia. Na początku naszej ery przypadało ono na 25 grudnia.
Święto w okresie przesilenia zimowego związane było z kultem Słońca, które czczono jako najważniejszego Boga ("Boże Narodzenie" jest więc jak najbardziej odpowiednią nazwą dla tego święta). Przed ustanowieniami kościelnymi święto to nosiło nazwę Sol Invictus (łac. Słońce Niezwyciężone), i odnosiło się do kultu związanego z czcią bóstw solarnych, w tym Mitry, Sol (Helios) i Astarte (fenicka Wenus - Królowa Niebios). U Słowian to święto Godowe :-)
Na przełomie XII i XIII wieku, święto ku czci Jana Chrzciciela przełożono na letnie przesilenie i nazwano jego imieniem. Dzisiaj, to znana i popularna Noc Świętojańska.

Szabat w Judaizmie zaczyna się wieczorem i trwa od zachodu Słońca w piątek do zachodu Słońca w sobotę.

Malarstwo:

William Turner - malarz angielskiego romantyzmu, prekursor impresjonizmu i symbolizmu (źródło: culture.pl)

Witold Pruszkowski - polski malarz i rysownik (źródło: culture.pl)

Ogrodnictwo:
Optymalne ustawienie szklarni (wschód - zachód)

Można tak pisać i pisać, aż wszyscy usną ;-) Pozdrawiam Was upalnie, dzięki Słońcu :-)

Brelok niech zawita u Diany :-)

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga i za komentarze.

10 komentarzy:

 1. Ja tam lubię ciekawostki :) W alchemii Słońce to złoto. Brelok jest śliczny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Olu, że ciekawostki Ciebie nie przerażają :-) Masz rację, Alchemia jako nauka była kiedyś, właściwie najważniejszą z nauk. Alchemia, to taka dzisiejsza chemia, ale dzisiejsza chemia pozbawiona jest jednego bardzo ważnego "składnika". Jedni nazywają to magią, inni cudem, a dla mnie to cząstka zbiorowej świadomości Absolutu, czy jej najwyższego lub jednego z wymiarów świadomości :-)

   Usuń
 2. Piekny masz widok z okna!!!

  Bardzo ciekawie wyglada ten breloczek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Syla - piękny, to tylko podczas takiego zachodu Słońca :-) Aczkolwiek z drugiej strony mam widok na ogromny park ze stawami i mnóstwem różnego zwierzyńca :-). W leśniczówce wypożyczają lornety i dawaj .......idziesz podglądać wszelkie opierzone lub bardziej futrzaste osobniki :-)

   Usuń
  2. Tylko pozazdrościć. Ja mam widok na śmierdzacy śmietnik i szpital z ogromnym parkingiem :(

   Usuń
 3. Gorgeous creations and pictures !!!!
  Thanks for your visit !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowity widok z okna!!! A brelok bardzo ciekawy, mala rzecz a jaka piekna. Niesamowite rzeczy pleciesz z koralikow. Pozdrawiam goraco

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie :-). Tylko wyjątkowo udały mi się te zdjęcia :-)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń